• Reklama

O bezpieczeństwie

Wszystko na temat nart, narciarstwa, snowboard'u, snowboard'zistów na lubelszczyźnie i nie tylko

Moderatorzy: 2sS, Giggy, bribe

O bezpieczeństwie

Postprzez whitewhale » 17 lut 2017, 14:51

Podstawowa zasada jest taka, że wyprzedzający ma obowiązek bezpiecznie ominąć wyprzedzanego. Skoro ten wyprzedzany oczu z tyłu nie ma to taka zasada jest logiczna. Jednak nie dla wszystkich. Co roku przynajmniej raz w sezonie ktoś na mnie wpada.Zwykle wtedy gdy w trakcie odstokowego skrętu jestem odwrócony plecami do tych wyprzedzających. Kiedyś skręt był wykonywany przez spowodowanie uślizgu z regulacją przód - tył za pomocą odpowiedniej regulacji obciążenia nart. W efekcie każdy skręt był w mniejszym lub większym stopniu związany z hamowaniem. Od kiedy wymyślono karwingowe narty skręt jest w dużo mniejszym stopniu hamujący zatem wzrosły osiągane podczas rekreacyjnej jazdy szybkości. Uczono mnie kiedyś na kursie instruktorskim, że dobry narciarz jedzie szybko po śniegu a wolno po stoku. Zatem ślad musi być często podkręcany. Stoki maja ograniczoną szerokość zatem ten ślad powinien zostawiać bezpieczny margines dla wyprzedzających. Niestety - co roku komuś ten margines nie wystarcza. Z reguły są to młodzi ludzie, którzy jadą szybciej niż pozwalają na to ich umiejętności.
Zatem wysyłam apel - jeśli zamierzasz kogoś wyprzedzić pomyśl, którędy możesz to zrobić bezkolizyjnie. Druga sprawa, że wracając w Kazimierzu na parking mimo, jak mi się wydawało, daleko posuniętej ostrożności, wywinąłem orła tylnego na zlodowaciałą jezdnię. Szczęściem byłem nadal w kasku, więc uderzenie głową w lód nie zaowocowało poważniejszą kontuzją. Więc posłuchajcie starego narciarza - patrzeć, myśleć i używać kasku :idea:
Stopy wody pod tym, no, kilem? Czy lepiej - połamcie narty.
whitewhale
Zadomawia się
Zadomawia się

Powrót do Ogólnie ...